Linaõlivärv ja -krunt

Meie valmistame oma linaõlivärvi nii nagu vanasti – töö ja armastusega. Koostisosadeks on kakskorda keedetud linaõli ehk värnits, titaan- ja tsinkvalge ning põld- ja päevapagu. Linaõlikrunt koosneb peaaegu samadest komponentidest mis värv, ja see aitab neil paremini koos toimida.  Värvist puuduvad keemilised kiirendid, kõvendid ja teised lisaained, mis teevad küll värvi odavamaks, kuid ohtlikumaks, ning pikemas plaanis vähem vastupidavamaks.

Krunt

Linaõlikrunti on mõistlik kasutada enne pinna viimistlemist linaõlivärviga. See aitab aluspinda paremini küllastada õliga, et hiljem ei imaks aluspind liialt õli värvi pindmistest kihtidest. Nii saab lõpptulemus ühtlasem, kvaliteetsem ja ka värvi kulub vähem.

Krunti kulub sõltuvalt aluspinna imavusest ja töötlusest 10-20m2/1L/1 kiht ja kuivab kuni kaks päeva (48h). Ülevärvida saab alles siis kui krunt on kuivanud. Eriti tumedate viimistlustoonide juures oleks mõistlik kasutada juba kergelt toonitud krunti. Krunti, nagu ka värvi, tuleks kindlasti peale kanda pintsliga ja värvinõud enne tarvitamist hoolega segada. Mõistlik on värvi segada vahel ka värvimise ajal, kui tööd kestavad kaua ja anumad suured.

 

 

Värv

Linaõlivärvi võib kasutada nii siseruumides, kui välitingimustes, erinevatel pindadel  nagu puit, kivi, krohv, metall. Välisfassaade, siselaudist, isegi vannituba ja köögiseina sobib linaõlivärviga katta. Linaõlivärvi võib ka kasutada eelnevalt värvitud pindadel, kuid siis on vaja veenduda, et alumine värvikiht on tugevalt nakkunud aluspinnale, lahtised osad mehaaniliselt eemaldatud, pind tolmu ning rasvavaba (hea kui alumine värv oleks samuti linaõli baasil). Parima tulemuse annab siiski puhta puidu viimistlemine, sest linaõlivärnitsa pisikesed molekulid tungivad puidu pealmistesse kihtidesse, moodustades puidule tõhusa kaitsekihi, värv jääb elastseks ja vetthülgavaks, moodustamata tihedat koorikut nagu näiteks alküüd-, õli ja lateks värvid. Esmalt läikiv värvikiht muutub ajajooksul meeldivalt matiks ja kriidistub aga ei kooru. Liialt matt värvikiht aga annab pererahvale märku, et värv vajab kiiremas korras uuendamist, seda eriti välisfassaadide puhul.

Väärikalt vananenud linaõlivärvi kihti on kordades odavam uuendada/värskendada kui teisi värve. Järjepideva hoolduse korral piisab vaid sellest, kui vana värvikiht pühkida lahtisest tolmust puhtaks. ning katta tavalise värnitsaga.

Värvikulu sõltuvalt alusmaterjali imavusest on 8-15L/m2
Eriti karuse laua puhul isegi kuni 6L/m2. Töövahendid saab puhtaks tärpentiiniga (võib kasutada ka lahusteid aga need on mürgisemad).
Värvitud pind on puutekuiv umbes 2 ööpäevaga. Kuivamisele aitab kaasa mõõdukas soojus, hea ventilatsioon ja päevavalgus.

 

 

 

NB! TULEOHT!!! Kõik linaõli- ja värnitsased lapid, paberid, käsnad jne. panna kindlasti metall anumasse, või veelgi parem- kohe peale kasutamist ära põletada. Soovitatakse ka vette kastmist,  kuid niiviisi talitades võite möödapääsmatut edasi lükata, sest isesüttimise oht taastub peale vee kuivamist.